herbaty świata

Herbaty świata – ogólne informacje

Herbaty świata od Chin po Polskę

Herbata. Znana jest ona na całym świecie. Jej korzeni należy szukać w Chinach, gdzie są jej ogromne plantacje. W literaturze pojawia się już w V w p.n.e.  Do Europy trafiła dopiero w XVIII w n.e. W Polsce rozpowszechniać ją zaczął Stanisław August Poniatowski. Dziś jej właściwości są coraz bardziej doceniane i dużo chętniej sięgamy po różne herbaty świata, aby wspomóc swoje zdrowie i urodę. Ich właściwości są wręcz nieocenione.

Herbata czarna

Do najpowszechniejszych herbat należy herbata czarna . Chyba nikt nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji bez filiżanki gorącej, aromatycznej herbaty. Oprócz przyjemności dla kubków smakowych, jest ona dobra dla naszego zdrowia. Obniża cholesterol, wspomaga trawienie, zwalcza wolne rodniki i oczyszcza organizm. Czarna herbata posiada także duże stężenie flawonoidów, dzięki czemu możemy cieszyć się młodym wyglądem, gdyż związki te opóźniają proces starzenia. Jest więc doceniana także w dziedzinie kosmetologii. Jej związki świetnie wpływają na kondycję skóry. Na rynku jest dostępnych coraz więcej kosmetyków na bazie tej cudownej rośliny. Przeznaczone są one przede wszystkim do delikatnej skóry, ale i nie tylko. Herbaciane okłady są zbawieniem przy zmianach grzybiczych i owrzodzeniach. Regularnie wybierane herbaty świata w odmianie czarnej wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Trunek dobrej jakości w swoim składzie powinien zawierać: kofeinę, antyoksydanty i taniny.
Często spotykamy się z nazwą earl grey. Ta herbata ma intensywny smak i aromat. Posiada również szereg właściwości wpływających korzystnie na nasze zdrowie. Jedną z nich jest wzmocnienie zębów i ochrona przed próchnicą, dzięki zawartemu w niej fluorowi i dużej ilości katechinów. Poprawia także trawienie. Pita codziennie wspomaga leczenie zaburzeń jelitowych oraz wzmacnia nasze serce.

Herbaty zielone

Weźmy teraz pod lupę zieloną herbatę. Chcesz schudnąć? Szukasz orzeźwienia? A może pragniesz się odprężyć i zrelaksować? Z pomocą przybędzie herbata zielona . W szczególności ta wypita przed snem pomoże nam przy zgubieniu nadprogramowych kilogramów. Jeśli chcemy ukoić nerwy, wybierzmy tą z drugiego parzenia. Wówczas pomoże nam się uspokoić. Zielona herbata z pierwszego parzenia działa zaś pobudzająco i orzeźwiająco. Pamiętajmy o tym przed wypiciem! W Japonii ten trunek wypija się nawet 10 razy dziennie. Tamtejsza ludność wierzy, że taka ilość przedłuży ich życie o 3 lata. Już 4 wypite filiżanki dziennie, według Holendrów zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę. Przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie chronią nasze DNA, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na raka. Jest zbawienna na wszelkie poparzenia słoneczne. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym pomoże również pozbyć się cellulitu. Herbaty zielone możemy spotkać pod różną postacią. Jest więc w czym wybierać.

Herbaty ziołowe

Herbata rumiankowa jest prawdopodobnie pierwszym zaraz po wodzie, wypitym przez nas napojem. Przy niemowlaku to must have każdej kuchni. Ma właściwości antybakteryjne. Pomaga zwalczyć kolkę u maluszka, którego w pierwszych miesiącach życia męczy niezwykle często. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz działaniu ściągającym, rumianek przyniesie ulgę również przy ząbkowaniu. Okaże się również pomocny przy zapaleniu spojówek maluszka. Wystarczy, że regularnie będziemy przemywać mu oczy. Inhalacje z rumianku udrożniają drogi oddechowe, więc są jak najbardziej wskazane podczas kataru i przeziębienia. Herbata z rumianku pomoże nam się rozluźnić i ułatwi zasypianie.
Z kolei najczęściej spożywaną herbatą ziołową jest mięta pieprzowa. Wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Ma przyjemny orzeźwiający smak.  Herbata miętowa  przede wszystkim wspomaga pracę układu pokarmowego. Reguluje pracę jelit, jest pomocna przy zaparciach. Uspokaja, pomaga zasnąć, łagodzi bóle migrenowe. Herbaty ziołowe mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Hibiskus herbata

Mniej popularną, lecz równie wartościową jest herbata z hibiskusa. Obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Ma działanie urykozuryczne, dzięki czemu może być zbawieniem przy kamieniach nerkowych. Do jej stosowania nie ma żadnych przeciwwskazań. Wpływa również korzystnie na urodę, gdyż opóźnia proces starzenia się skóry.
Tak więc jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem stosujmy herbaty! Działają one niezwykle korzystne. Pamiętajmy jednak o zwróceniu uwagi na skład i upewnieniu się, że jest nam w pełni wskazana.

Mogą Cię także zainteresować