rooibos

Rooibos – jakie cenne właściwości posiada

Rooibos

Rooibos to napój otrzymywany z suszonych liści i łodyg rośliny południowoafrykańskiej. Cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie, ponieważ ma delikatny i przyjemny smak, a także właściwości odżywcze potwierdzone licznymi badaniami. Chociaż herbata rooibos pojawiła się w Europie stosunkowo niedawno, szybko zyskała popularność. Jest ona doceniana głównie ze względu na wysoką koncentrację przeciwutleniaczy cennych dla zdrowia.

Herbata rooibos na zdrowie

Właściwości herbaty rooibos są wynikiem wysokiej zawartości cennych składników w suchych liściach. Najliczniejszą grupą aktywnych związków są flawonoidy. Tym samym ta dobra herbata dostarcza także dużą ilość potasu, sodu, magnezu, wapnia, fosforu, glinu, żelaza i manganu. Jedną z najważniejszych zalet jest brak kofeiny i innych alkaloidów, dzięki czemu można pić herbatę przed snem. Nie powoduje ona zaparć, nie hamuje wchłaniania żelaza i nie powoduje nadkwasoty żołądka. Ta idealna herbata na prezent ma wysoką aktywność przeciwutleniającą, skutecznie łagodzi stany zapalne i powikłania cukrzycowe. Wykazano również jej pozytywny wpływ na układ odpornościowy i hamowanie skurczy mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Stosowana zewnętrznie pomaga w przypadku chorób dermatologicznych, a także redukuje zmarszczki i stymuluje wzrost włosów. Napar z herbaty rooibos pokazuje także między innymi silne działanie przeciwbakteryjne.

Herbata dla kobiet

Ma ona pozytywny wpływ na organizm kobiety. Nie ma żadnych przeciwwskazań do picia rooibosu podczas ciąży. Jest ona nawet wskazana w tym okresie, ponieważ nie zawiera kofeiny, co czyni ją zdrowszą alternatywą od zwykłej herbaty, kawy, a nawet kakao. Napar rooibos jest często składnikiem diet odchudzających. Wpływ ten przejawia się głównie w regulacji metabolizmu lipidów. Napój ten znacząco obniża poziom cholesterolu, trójglicerydów i kwasów tłuszczowych.

Mogą Cię także zainteresować